teisipäev, 20. aprill 2021

Janeki maraton, virtuaaljooks 17.04.2021

 Kui eelmise aasta lõpul muutus jooksmine tõsisemaks tegevuseks, ja mõtted ka enese proovilepanekust pikematel distantsidel pähe pesa tegid, siis peaaegu esimene (sellest kõige esimesest räägime, siis kui selleks aeg ;) ) jooks, millest otsustasin osa võtta, oli Janeki maraton, kohvi, koogi ja kuningannaga. Kuuldud juttude järgi tundus see olevat hea koht, aeg ja inimesed, et ennast proovile panna. Registreerimise hetkel müstilisena tunduval 21,1 distantsil.

Nojah, koroona tegi ka sel aastal oma korrektiivid, võistlused-üritused-sündmused lükkuvad edasi või muutuvad virtuaalseks. Samuti ka Janeki maratoniga, mille uus aeg 6. juuni, kahjuks kuidagi ei klappinud. Mis siis ikka, mitte väga kerge südamega otsustasin, et siis tuleb teha virtuaaljooks, aga esialgsel kuupäeval - 17.04 ja õigel Janeki maratoni rajal - Järve Terviserajal Tallinnas. Mõeldud-paika pandud.

Vahetult jooksueelsel nädalal tuli veel teine korrektiiv, selgus, et päeval tuleb teha tööd ja startida saab alles õhtul viie paiku. Õnneks kulges kõik väga hästi ja pool viis olin terviseraja Merkopoolses parklas kohal. Priit, Kaja, Helle ja Jaanika samuti. Viimane oli just lõpetanud oma maratoni ja oli väsinud-väsinud. Priidul oli plaan samuti 21,1 joosta, Kajal 14 km kõndida.

Ilm oli ilus ja soe, päike paistis, aga kraade ikka nii palju, et pikad püksid, T-särk, varrukad ja dressikas läksid selga. Müts samuti pähe. 

Elevust oli muidugi palju, olin põnevil, kuidas on joosta vahetult pärast tööpäeva ja pikka sõitu.

Kell 17 läksid kellad käima ja panime jooksu. Mina valisin täpse Janeki trajektoori, mis esialgu siis viis läbi männimetsa, jalakäijate sillaküürust üle, sirgelt mööda kergliiklusteed tagumise parklani, tagasi, üle silla jälle ja raudtee äärt pidi ringiga alguspunkti. Kolm ringi.

Kerge oli joosta, kell näitas ajaks 6.20, ja ma mõtlesin, et see on liiga kiire, ma väsin lõpuks liiga ära. Aga kuidagi ei olnud võimalik tempot maha ka saada. Lõin mõttes käega ja keskendusin rajale - olin siin esimest korda, võõras paik oli vaja tuttavaks saada. Kergliiklustee ääres oli mõnus pinnaseosa, kus oli hea joosta. Rahvast jalutas, jooksis, rulatas, rullitas palju edasi-tagasi, aga rada oli lai, keegi kedagi ei seganud.

Tagasipööre ja uuesti silla suunas. Seal olid Helle ja Jaanika joogipunkti üles sättinud. On nii hea tunne, kui keegi ulatab sulle joogitopsi :) Mille sisust muidugi suurem osa maha läheb :).




Sillast üle, metsa alla ja uuele ringile. Sillal jälle joogipunkt, Helle küsib, kuidas on, mina kurdan, et liiga kiire on joosta 😄

Edasi. Jooks on tegelikult kuidagi tuim. Taban ennast rohkem kella vaatamas ja siis on see tunne, et loodus kutsub. Lasen silmadega üle metsa - no ei ole eriti kuhugi ju minna, puha hõre kõik. Siis näen ühte teed paremale keeramas, mõtlen, ah savi, ja kihutan sedamööda puude vahele. Sobivas kohas on täiesti sobiva suurusega auk, kuhu täiesti sobivalt ära mahun varjus kõigi pilkude eest :D

Jätkan. Parklani jõudes teen spontaanse otsuse, et jooksen natuke "ette", et lõpus lihtsam oleks. Kaheksas kilomeeter kulgeb edasi-tagasi elektriliini all liivateel. See ei ole küll jalgadele väga lihtne, aga lõpus selgub, et otsus õigustas ennast väga. 

Üheksa, kümme, üksteist... Üle poole maast tehtud. Sillaküür. Jook. Jaanika on koju läinud. Mets, ringiga tagasi. Hakkan märkama, et maastik on kuidagi reljeefne :D. Jälle sild, Helle küsib, palju on veel, pobisen, et "kuus"...

Kolmas, viimane ring. Raske hakkab. Jalad kisuvad tina täis. Vaatan ette parkla poole, see on järgmine mõtteline eesmärk. Kohal, tagasipööre. Minu ees kohendab üks noormees kenasid siniseid prille ja ilmselt sätib end jooksma. Jõuan talle järele vahetult siis kui ta jooksma hakkab. Mõtlen, et äkki jõuan tal kannul püsida, tuules jooksmine on kergem. Siis saan aru, et tempo on aeglane. Kell ütleb 6.30. Ei ole midagi teha, astun paar sammu kõrvale asfaldile ja aegamisi jääb noormees seljataha. Natuke piinlik on ka, et noh, mina nüüd nii vana inimene.... :D 

Meeled teravnevad, teel jäävad silma erinevad detailid, ootan silda. Veel kolm kilomeetrit, siis kaks... joogipunktis on veel 1,2 jäänud. Enam ei mõtle, kus täpselt finiš on. Raudtee ääres on jälle vastutuul, selle keerutava tuulega olen võidelnud viimased kuus kilomeetrit. Puhuks ta siis kas ühelt poolt või teiselt poolt... aga ei, keerutab teine. Nüüd on aga nii vastu, et jää või seisma. Päästev käänak metsavahele läheneb, aga tuul arvab, et nüüd on õige aeg eriti kõvasti puhuda :D Metsavahe. Ring saab täis, 300 m veel. Arvan, et see on "seal mänguväljaku juures". Ei ole. 100 meetrit veel. Üks küngas, teine küngas. Keha ei jõua enam tahtele järele, selline tunne on...

Kõik. Kohal. Kell kinni. Ja ma ei usu oma silmi - 2:12:54. Olin lootnud tasamisi, et jooksen üle esimese aja, mis oli 2:16, aga raja reljeef ja raskem jooks tundusid olevat ületamatud. Ja nüüd nii...

Pikalt ei seisa, olen jätnud dressika sillale joogipunkti ja liigun võimalikult kiiresti kõndides sinna.





Priit on juba ammu lõpetanud ja on ka seal. Saan dressika selga ja juua ja pingile istuda. Saan muidugi teada, et "olen hull" :D, aga see on äge. Olen väsinud, aga rõõmus-rõõmus. 

*

Kaja lõpetab samuti ja jõuab meie juurde, tema käes on IgaNurgaMaratoni medalid talle endale ja mulle. On olnud üks äge jooksupäev. Kõnnime auto juurde.

Ja siis... toob Helle kotist nähtavale Janeki maratoni medalid! Mida mina ootan postkasti! On uhke ja tänulik tunne saada äge medal kaela vahetult peale ägedat jooksu 😊 





IgaNurgaMaraton 42,2/21,1/10

Paar nädalat on küll juba möödas, ent püüan siiski mõned mõtted kirja panna :) Ka jõudis medal möödunud laupäeval kenasti kohale ja siis ongi nagu alles õige koht kokkuvõtet teha.

Kahel mehel - Margus Luhtojal ja Ivo Särakul - tuli äge mõte korraldada Iga Nurga Maraton 11.aprillil. Ikka selleks, et piiranguteajal midagi põnevat teha oleks. Muidugi virtuaalne ja muidugi igaüks omas nurgas jooksmas, aga eripäraks oli see, et startida tuli kõigil ühel ja samal ajal - kell 10 hommikul.

Mulle hakkas mõte väga meeldima, valisin jooksmiseks 10 km, sest ühelt poolt oli pühapäev ja pärastlõunal veel töö ning teiselt poolt soov proovida, kuidas seda distantsi päriselt joosta on.

Ilm oli ilus ja päikeseline, aga karge, niiet pikad riided tuli ikka selga panna. Meeleolu oli millegipärast ärev ja rahutu. Kas oli see nüüd nö esimene ametlik ühisstart (mis siis, et igaüks oma nurgas) või midagi muud, mine võta kinni. Muretsesin tehnovidinate pärast - et kas hakkavad tööle ja kas töötavad jne.

Pool kümme läksin välja ja tegin paar kilomeetrit soojendusjooksu. Kell 9.50 seisin Pärnu-Jaagupi kiriku ees, juba vaat et traditsioonilises stardipaigas ja vaatasin, kuidas järjest rahvas FB-s oma selfid üles seab. No ma siis ikka ka :)


10.00. Vidinad käima ja minek. Päike paistab, alev on tühi ja võtan suuna naaberküla poole. Ärevus ei ole kuhugi kadunud, tempo on alguseks liiga kiire ja laperdab. Vaatan tihedalt kella, et siiski mingi rütm kätte saada. Plaan on esimesed viis rahulikumalt võtta ja siis tagasiteel teha, mis teha annab.

Esimesed neli kilomeetrit kuluvadki rahunemisele ja jooksmisele keskendumisele, viies ja pool kuuendat lähevad rahulikumalt ja tagasipöördel on juba päris hea olla. Hoian silmad maastikul ja teeveerel ja korraga märkan, et kaks nädalat tagasi kadumaläinud joogitops on kenasti kraavipervel. Märgin mõttes üles, et tuleb järele tulla (tõe huvides - kui järgi jõuan, on juba kadunud. Ju kellelgi läks tarvis :) ).

Seitsmes kilomeeter. Vaatan kella. Olen mõelnud, et oleks tore joosta alla tunni. Numbrid näitavad, et tulemus võib olla nii ja naa - veidi üle, veidi alla. Võtan jalad natuke rohkem välja ja kaheksas ja üheksas kilomeeter on juba päris rasked. Viimane kilomeeter. Kella enam ei vaata, läheb nagu läheb, olen kõigega rahul. Imestan, mida mõtteid aju suudab küll samal ajal produtseerida, kui jalad sibavad nagu sipelgad.

Lõpp. Kell kinni. Ja tulemus: 59:05:04. Jess. Olen endaga ülirahul 😊 ja mõtlen kõigi nende heade sõprade peale, kes veel jooksevad oma pikemaid distantse.


10 km distantsil osales 11 naist, minu aeg oli 5-s 😊

Iga Nurga Maratoni teeb eriliseks minu jaoks ka see, kuidas Margus ja Ivo isiklikult medalid ja karikad osalejatele kätte toimetasid. Väga soe ja armas lähenemine :)



laupäev, 10. aprill 2021

Kuussada nelikümmend üks

 Maraton100 koduleheküljel on link pealkirjaga "100 maratoni klubi", kuhu on koondatud vähemalt korra elus maratonidistantsi läbinud mehed ja naised. Selle nimekirja tipus on Rein Pärn, kelle maratonijooksude arv on uskumatud 641. Neist üheksa jooksis ta käesoleval aastal. Maratonimaestro, nii teda kutsutakse jooksurahva seas, lahkus jäädavasse koju reedel. 

Mul ei ole olnud au temaga kohtuda, ega temaga ühel ja samal võistlusel osaleda, sest minu esimene joostes läbitud maraton on alles ees. Lootsin, et see koosjooksmise võimalus ühel päeval tuleb. Tuleb küll, kuid mäletades ja vaimus kandes.

Tõsine eeskuju ja kinnitus sellele, et pole olemas takistust, mis segaks tegemast seda, mida väga armastad. Iga ilmaga ja igas vanuses.

Janek Oblikase järelehüüe

esmaspäev, 5. aprill 2021

Otse joones ehk sirgjoonejooksu Balti meistrivõistlused 2021

 Et Agu Sihvka kombel kõik ausalt ära rääkida, pean alustama sellest, et Eesti Sirgjoonejooksjate Liit kuulutas välja esimese sirgjoonejooksu Balti meistrivõistlused, mis kestavad 02.-11. aprill, mina jäin nende lehekülge jälgima ning ühekorraga tuli Hellega jutuks, et mis oleks kui prooviks ja vaataks, kuidas välja tuleb. Mõeldud-tehtud.

Sirgjoonejooksu mõte on see, et liigutakse maastikul otsejoones nii kaugele alguspunktist kui võimalik, kõrvale kaldumine on lubatud 100 meetrit vasakule ja 100 meetrit paremale poole ehk siis liikumiskoridor on 200 meetrit lai. Meie plaanitud sirgjoon algas Vägevalt ja lõppes optimistlikult teisel pool Aegviitu.

Vaikse laupäeva, 3. aprilli hommikul asusime teele Vägevalt paar kilomeetrit lõuna suunas maanteelt. Eeltööd joone asupaiga ja pikkuse osas oli Helle ära teinud, mina olin üritanud Google Earthi ja Maa-ameti kaartide pealt kriitilisemaid kohti meelde jätta. Välitööd ehk siis tee jälgimine ekraanil jäävad täielikult minu õlule, aga seda me alguses veel ei tea :)

Ilm oli pilvealune ja vaikne, sooja oli mõned kraadid üle nulli ning niisugune rändamiseks päris paras.

Olin riietumisel arvestanud, et saaksin riideid ära võtta ja jälle juurde panna, kui vaja peaks olema. 

Panime käima mobiiliäpid ja kellad ja asusime teele. Põld oli tasane, esimese asjana tuli läbi minna kahe talu vahelt taamal paistva metsa suunas. Leppisime kokku, et joont jälgime vaheldumisi oma telefonide pealt ja mina siis alustasin. Natuke pusisin alguse nupuga, aga sain hakkama. Olin põnevil ja ka veidi ärevil, kuidas see tehnikaga toimetulek läheb, kas akupankadest piisab jne jne.

Jõudsime esimese hõreda metsaribakeseni, mille taga vesine jäätunud raiesmik. Esialgu oli plaan, et hoiame jalad nii kuivana kui võimalik ja seetõttu hüplesime väga hoolikalt ühelt mättalt teisele. Ka oli mul tegemist, et meid joonel hoida, sest telefoni õigesti hoidmine ja täpikese jälgimine ja samal ajal käimine oli paras koordinatsiooniharjutus. 

Tee jätkus mõnusas metsas, mis oli kuivenduskraave täis. Saime harjutada sillaehitamist ja erineval viisil hüppamist, et ikka endiselt jalgu kuivana hoida. Ühes kohas jooksis vaateulatuses nii vasakul kui paremal korralik sõidutee ja ma hakkasin mõtlema, et tee peal käimisel on siiski vist ka omad eelised. Teedeületused kujunesidki põgusateks mõnusateks puhkehetkedeks.

Raielanke oli rohkem, kui äpipilt näitas, metsad olid üsna vesised ja märjad. Ületasime jälle ühe suure tee ja mõne aja pärast hakkas paistma üks maja, mis osutus küll kunagi ilusaks ja suureks, praegu aga mahajäetuks ja lagunenuks. Pisuke lagendik andis hingetõmbehetke, siis sukeldusime jälle metsavahele. Tee viis allamäge ja ma juba hakkasin mõtlema, et all on mingi järv või muu tore veekogu, aga oli ainult märjem rabanurk. Ka sellest sai veel enam-vähem kuiva jalaga üle. Edasi viis joon läbi rabametsa, veel üle ühe suure tee, läbi kraavitatud metsa ja raielankide. Kraave oli suuremaid ja väiksemaid, sügavamaid ja madalamaid. Endiselt hoidsime kangelaslikult jalgu kuivana, kuni sattusime tõsiselt üleujutatud metsa alla. Ühelt pokult teisele hüppamine ja ühe puu juurtelt teise puuni kargamine viis punkti, kust ei saanud kuiva jalaga enam ei edasi ega tagasi.

See on see hetk, kus sa otsustad, et savi, olgu märg, edasi on vaja liikuda. Ja edasi läheb oluliselt kergemaks ning muretumaks.



Jõudsime suurele teele, mõnikümmend meetrit puhkust ja taas sukeldumine võssa. Siis raiesmikku, veidi korralikku metsariba ja siis heinamaa. Olime käinud umbes 7 kilomeetrit ja Helle tahtis kontrollida, kuidas tema "õunake" töötab ja teekonda näitab. "Õunake" ei näidanud mitte midagi, oli täiesti kustus ja pime ja ei hakanud ka laadima. Minu telefon laadis tollel hetkel teist korda akupanga küljes. See oli tõsine hetk, mis tähendas, et meil tuleb hakkama saada ainult ühe salvestajaga, milleks on minu mitte kõige tugevama akuga Redmi 5A. Mis siis ikka, läheme edasi ja vaatame, mis saab. Minu telefon jooksis kiiresti tühjaks ilmselt ka külma ilma pärast, seda kogemust oli mul talvest küll ja veel. 

Niisiis heinamaa, kraavitatud heinamaa, üks kraavidest oli (veel) üle- ja läbiminekuks liiga lai, otsisime koridori piires kohta, kus üle saada. Ühes kohas olid oksad ja veetaimed moodustanud kärestiku, lisaoksi enam sillaehituseks otsida ei viitsinud. Küll oli ikkagi tükk tegemist, sest kärestiku keskel oli veevool sisseastumiseks liiga tugev. Tuli kaasavõetud suusakeppide toel taas hüppeid harjutada. Vesi oli külm, aga tollel hetkel enam isegi mitte ebamugav. Viskasin nalja loodusliku spaa teemadel - milleks igatseda mingeid siseruume ja kloorivett, kui selline värskendav koht täiesti tasuta käes on.

Jõuame Tartu-Jõgeva-Aravete maanteele nr 39 ja ületame Põltsamaa jõe kenasti mööda silda. Pool jõge on veel päris jääs ning ilmselgelt ka soojal ajal oleks üle ujumine paras ettevõtmine. Oleme kõndinud peaaegu 10 kilomeetrit ja viis tundi ja otsustame teha väikese pausi. Ületame veel kraavis karjamaid, läbime metsatuka, kõnnime mööda põldu, astume kaks sammu metsa sisse ja pargime endid suurele maharaiutud puutüvele. 

Istuda on hea, kuuma teed juua ja šokolaadibatooni süüa samuti. Telefon laeb akupanga küljes, arutleme veel tehnika eluea pikkuse üle ja seame endid siis edasi minema. Seekordne "mets" osutub künklikuks väga tihedaks võsastikuks, mis täiesti ootamatult (sest varem oli lund üsna vähe kohanud) osutus ka lumiseks, seega oli läbiminek sealt üsna suur väljakutse.

Varsti hakkas nina tundma imelikku lõhna, mille Helle tuvastas seafarmi omaks. Muidugi, olime otsaga jõudnud välja Kõpsta seafarmini, mis oli üks riskantsetest kohtadest joonel - et kas me saame ikka sealt mööda või jäävad piirid liiga kitsaks. Meil vedas, kuigi terve farm oli aiaga piiratud, läks joon täpselt nurgast ja ruumi jäi ülegi. Jätkasime põllul möödudes uhkest talust, mille hoovi peal oli vähemalt kümme autot, üks uhkem kui teine. Metsariba ja raiesmik. On huvitav, kui erineval viisil on võimalik metsa maha võtta - nii, et enamvähem normalne maastik jääb järele; nii, et kännud ähvardavad jalgu murda; nii, et väli on täis mudaseid rattaroopaid; nii, et tulemuseks on praktiliselt läbimatu kändude-okste-muu räga ala, kus igal hetkel võid astuda lume all asuvasse lompi, või oksa otsa.



Põlluservale jõudes leidsime eest elektrikarjuse. Voolu olemasolu ei hakanud kontrollima, kasutasime teisi viise ja jalutasime rõõmsalt edasi. Loomulikult oli ka teisel pool elektrikarjus. Oluliselt kõrgem. Ka siin oli Hellel paar nippi varuks ja ma ei saanud tunnustusõnadega kitsi olla. Nojah, hobusekasvatuskogemused pidada kasuks tulema... Järjekordset kraavi tuli ületada üle puu ronides. Hakkasin mõistma, milline õnn on olnud kasvada üles mööda metsi, orge ja mägesid turnides - kuldses keskeas kuluvad lapsepõlves omandatud oskused marjaks ära. Eksole.

Jälle mets, külavahetee ja põld. Seekord saame kõndida mõnuga pikalt mööda põldu. Läheme kahe talu vahelt läbi, õnneks mõlemast piisavalt kaugelt, et mitte pererahvaid segada. Ühel hetkel Helle peatab meid - ees on kuus looma. Mõtleme juba, et kodukitsed, aga ei - metskitsed, kuus tükki. Need on imelikest olenditest põllu peal nii jahmunud, et tuiutavad meid ikka päris pika pilguga. Ja siis on selline ilus hetk - kitsed jooksevad, valged taguotsad välkumas, nende kohal lõõritab lõoke nagu meelest ära, õhk on pärastlõunaselt soojem ja murdosasekund arvad teadvad, kuidas paradiisiaias elu käis.

Siis liigume edasi. Siin on üks koht, kus kaardil tundus, et tuleb talu õunaaiast läbi minna või peaaegu vastu vasakut koridorijoont minna. Talu jätab mahajäetud mulje, aga lähemale minnes näeme õues autokäru. Kõnnime piki värskeltküntud aiamaa äärt õue viiva teeni ja vanade varemeteni. Samal ajal sõidab mööda postiauto ja paneb teeotsa peal seisvasse postkasti lehed. Järeldus - majas ikka elab keegi. Õnneks ei seganud me kedagi. 

Paarkümmend meetrit asfaldil ja mets. Pikalt metsa. Väga pikalt. Mina ees ja Helle järel. Ja vahepeal küsimus: "Jane, kas sa oled joonel?" - "Olen ikka." Telefoniaku ei seisa üldse, laen juba lugematut korda ja mõtlen, et huvitav, palju Helle pangas energiat on. Kas ikka jätkub sinnamaani, kuhu tahame jõuda. Tempo ei ole ka olnud nii kiire kui arvasime ja oleme valges saanud ära käia vähem, kui esialgne plaan oli. Aga mõtlen sellele, et ilmselt see sirgjoonejooksu võlu ongi - sa ei tea, kas sa tegelikult ka suudad reaalses looduses kogu paikapandud joone läbi käia, sest uuri kaarti palju tahes, detailid ja tegelikkus selguvad alati ikka töö käigus. Olen saanud täpi joonel hoidmise nipi kätte ja nüüd läheb liikumine libedamalt.

Kõht hakkab tasakesi tühjaks minema, käidud on umbes 17 kilomeetrit. Veidi põldu ja siis jälle metsa, või noh, raiesmikku. Siis läheneme ühele talule ja teeme väikese kaare, et mitte otse värava ette astuda. Selle taga on saba liputav koer, kes vist väga ootab oma perekonda koju. Meie jätkame üle põllu ja jõuame teeristile, kus Rakkesse on 10 ja Koeru 7 kilomeetrit. Hulgud terve päeva mööda metsa ja oled ikka enamvähem samas kohas. Ime pole, et vana-aja inimesed eriti ei reisinud - selline mööda maastikku radimine on tõsine väljakutse jah.



Otsustame, et läheme veel ühest metsast läbi ja siis on lõuna-õhtusöögi aeg. Praktiliselt kohe satume märga paika, siis üks raiesmik, mille taga on tõsine veeväli. Ühelt puult teisele hüppamine enam ei aita ja kangelaslikult astume lihtsalt põlvili vette. Väga värskendav. Siis läheb küll veidi kõrgemaks ja kuivemaks ent satume uuesti väga märja koha peale, lausa järve äärde. Oleme nii väsinud, et ei hakka ringi vaatama, kas koridor võimaldaks kuivema jalaga läbi saada ja uhame otse edasi, minu vesi üle põlve. Üle jõudes näen telefonist, et olime kaldunud liiga vasakule ja joonest kinni hoides poleks vast nii märjaks saanudki. Aga on nagu on, seda mulistamist jääb veel kauaks mäletama. Põlluveerele jõudes teeme mõned kiiremad sammud, et jälle veri käima ja keha sooja saada. Tuul ka puhub siinpool küljes kõvasti. Teisel pool on jällegi sobivalt vana suur puutüvi varnast võtta. Otse pakist söödav matkatoit maitseb taevalikult ja kohv! teeb elusaks. 



Kell on palju, päike on madalal ja kaarti vaadates oleme poolel plaanitud maal. Eesseisev metsaala on nüüd vahemaalt kõige pikem, ca 3 kilomeetrit ja arvan, et peaksime ennast nii kiiresti liigutama, et enne loojangut välja saada. Mõeldud-tehtud. Telefon on vahelduseks jälle aku sabast ära, asjad pakitud, ja minek. Märga, võsa, metsa, võsa, väga tihedat võsa, reljeefi. Lähen ees ja jään aegajalt seisma, et mitte kaduma minna. Umbes poolel maal, loomasöödaplatsi juures haaran vöötaskust akupanga järele ja kangestun - taskulukk on lahti, kadunud on nii akupangad kui ka laadimisjuhe. 

Teine hetk, mis tagantjärgi osutub tähenduslikuks. Olime küll juba tähele pannud, et vöötaskute lukud ei käi hästi kinni, aga et nad tõesti nii kergesti lahti tulevad, oli üllatus. Tagasi minna ja otsida ei ole mõtet - sammsammult teekonda tagurpidi ei läbi, pealegi läheb järjest hämaramaks ja pimedamaks. Mina muretsen pigem sellepärast, et mingi ohtlik tehnika jääb metsa vedelema ja loomadele äkki kahju tegema. Edaspidi tuleb läbi ajada minu telefoni ja Helle akupangaga. Imestlen sealsamas, et olen kõik need hüppamised-kargamise-ujumised-ületamised niimoodi ära teinud, et telefon peost maha ei ole kukkunud. Vahepeal panin tasku ka ja luku korralikult kinni. Sest sellest sõltub kõik. Kõik.

Jätkame teekonda ja koos päikese loojumisega astume metsast välja. Kõnnime üle hämarduva põllu. Helistame sõbrale, et küsida, kas ta vajadusel toetaks meid akupangaga ja veel vajadusel transpordiga. Sõber on kõigega nõus. 

Saame mõnisada meetrit puhast teed käia. Ilm on juba nii pime, et äkisti ei saa aru, mille otsa komistame. Elektrikarjus see ei ole, hoopis üle tee tõmmatud lehmakett. Oleme eramaal. Tjah. Siis on lahendada ülesanne, kuidas järgmisest talust mööda saada - tee läheb õuest läbi. Koridor lubab metsa minna ja talust vasakult mööduda. Lambid pähe ja pimedasse käsikaudu kobama. Siis on keeruline osa läbi, oleme jälle põllul ja nüüd on mitu kilomeetri lagedat maad Võhmuta küla ja mõisani. 

Tore on käia, ilm on kottpime, ainult telefoniekraan helendab, käidud on umbes 28 kilomeetrit, Helle küsib aegajalt, kas olen joonel. No ikka. Ühel hetkel hakkab ees midagi suurt ja tumedat ja veel pimedamta kui ilm silma. Vana veski varemed. Siis oleme tee peal ja kusagil suurte puude vahel ja mingis kõrges heinas ja Helle ütleb, et see on see Võhmuta mõis, läheme puhkame seal veidi. Kell on umbes pool üksteist õhtul. Oleme kõndinud järjest üle 15 tunni.



Kerime soojenduskiled ümber ja sätime end trepiastmetele istuma ja šokolaadibatooni sööma. Mõtisklen kohvikeeduvõimaluse üle.

Pimedusest ilmub kaks valgusvihku ja kaks inimest, mees ja naine. Kanges eesti keeles küsivad nad naeratades, et kas me inglise keelt räägime. Vastan, et jah, ikka. Mõisaomanikud on tulnud vaatama, kes mõisa juures toimetab. Seletan siis neile, mis meil plaanis on, nad kuulavad ja küsivad siis, kas me tahaksime ehk tassi kohvi. Vaatame Hellega üksteisele otsa, et jaa, tahame küll. Ütlen ainult, et me oleme väga räpased. Sellest ei olevat midagi. Tuterdame siis nende järel kõrvalmaja poole, kus nad elavad. Ütlen, et telefoni laeksin heameelega koridoris, et muidu kaob äkki GPS-signaal ära. Ja nii me seisame seal koridoris täiesti paigal, vaatame telefoniekraani ja näeme, kuidas täpike sujuvalt üle piiri läheb.

Kolmas hetk, kus mõtled, et mis veel saab viltu minna. Vahetame mõtteid, et äkki siiski lõpetada siin. Või siis selgitada võistluse korraldajatele, et olime majas ja seal toimus see üle piiri minek, kuigi maja jäi koridori piiresse.

Kohv on valmis. Läheme soojasse heledasse kööki. Mõnus ja hea on lobiseda külalislahkete inimestega. Helle helistab veelkord sõbrale, kes arvab, et me võiks ikka järele mõelda, kas jätkame või jätame pooleli. No keeruline on ju... :) 

Aeg edasi minna. Oleme hoiatatud karude ja metssigade eest, astume õue ja ma kõnnin telefoniga jälle üle piiri, sest äkki ma ei saa aru, kuhu suunda hoida. Lõplik hetk otsustamaks, et tõesti aitab. 

Aga teine projekt on veel - Helle 50. maraton. Kõnnime pimedas mööda mingit lattaeda edasi, et joonele saada, kui jään äkki seisma ja ütlen, et oot, meil ei ole ju vaja enam sirgjoonel olla, võime niisama tee peal edasi minna. Tõsi.

Suund Roosnale ja Amblale. 12 kilomeetrit veel. Pime. Külm. Kraadid on miinuses - asfalt sädeleb. Vasakul eemal üle põllu on metsatukad, kust oleksime pidanud läbi minema. Sünnib otsus joont ikkagi teinekord jätkata, aga vastupidises suunas. Mis pooleli, saab lõpetatud.

39 kilomeetrit, 40, 41, 41,5, jätkan loendamist saja meetri kaupa. 42 kilomeetrit, 42,1, 42,2, 42,3. 

Minu II maraton tehtud. Helle 50.juubelimaraton tehtud.

Aeg:16 tundi, 52 minutit, 34 sekundit.



Sirgjoonejooksu ametlik tulemus: 28,07 kilomeetrit. Hea orientiir järgmisel korral ületamiseks.

Tänu: sõbralikele inimestele ja korraldajatele laheda idee eest :)

reede, 2. aprill 2021

Otepää maraton, poolmaraton 21,1

Olin tegelikult plaaninud märtsikuus katsetada esimest korda poolmaratoni 21,1 km läbi joosta, et aprillikuiseks Janeki maratoniks natuke ette valmistuda ja aimu saada, mida see distants endast kujutab. Juhtus nõnda, et tänavune Otepää maraton, mis pidanuks toimuma laupäeval, 27. märtsil, sai teoks virtuaalselt.*
Laupäeva hommikul oli ilm paras, mitte väga külm, mitte väga soe, tuult oli veidi, päike oli kenasti pilve taga, vihma ei sadanud. Olin jalga ajanud pikad jooksupüksid, T-särgi, varrukad ja dressika veel peale. Peas äsja kingiks saadud "Jooks on lahe" müts. Mõtlesin, et ringi 4/8 kilomeetril joogipunktis saab vajadusel riideid vähemaks võtta.
Peale korralikku hommikukohvi ja -putru seisin kell 9.00 koos Priidu, Helle ja Kajaga stardijoonel kohaliku kiriku ees. Esimesel plaanis samuti 21,1 joosta, viimasel sama kõndida ja keskmisel joosta maraton. 
Kellad ja telefonid läksid käima ja meie ka. Priit kadus üsna kiiresti vaateväljast, Helle jooksis mõned meetrid eespool, Kaja tuli siis kõndides järele. Olin otsustanud, et esimese ringi - 12 km - teen rahulikult, kuulan oma keha, jälgin enesetunnet ning teise ringi teen kas kiiremini või aeglasemalt, kuidas siis parajasti on.
Olemine oli hea ja kerge, liiga kerge, nii jõudsin mõelda, kui Helle torises ees, et tempo on liiga kiire. Viskasin pilgu oma kellale - 6,50. Tõesti liiga kiire algus, olin plaaninud 7 minutiga alustada. Aga tempo mahavõtmine ei õnnestunud kuidagi ja mõtlesin, olgu peale, jooksen nii kaua, kuni jõuan ja siis vaatab edasi.
Kaks ja pool kilomeetrit maanteed olid igapäevaste jooksudega juba väga tuttavaks saanud ja möödusid kiiresti, kolmas kilomeeter oli kohe järsu kurvi taga ja sealt paistis juba 4. kilomeetri post ning sinine auto, mobiilne joogipunkt. Tirisin varrukad maha ja jätsin sinna, jõin paar lonksu ja jooks jätkus. Metsavahel oli jahe ja karge, veel lumist hõngu, siis pikk sirge ja väike lame tõus. 6. kilomeetri postist veidi maad edasi keerasin ringi. Hakkasin tundma, et on vaja võsa vahele minna, sain aru, et niimoodi edasi joosta eriti ei saa ja tegin väikese kiirenduse. Kergemalt hingates jätkasin, joogipunktis jõin ära terve topsitäie vett ja liikusin edasi. Imestasin endamisi, et kas nii kerge saabki olla. Ühel hetkel kuulsin selja taga kruusakrudinat ja mõtlesin, see peab olema Priit. Nõnda oligi. Heatujuliselt vastastikku jõudu soovides kihutas tema edasi, mina jätkasin omas tempos. Kümnendal kilomeetril umbes jõudsin Hellele järele, alevisse sisse jooksime koos, mina suundusin joogipunkti poole. Jõin, tegin ringi ümber pastoraadi ja asusin uuesti maanteele.
Vahetasime Hellega kaks sõna ja siis otsustasin ees ära minna. Tempo tiksus 6-6,20 vahel, enesetunne oli hea ja kerge. Hakkas järjest palavam, arutlesin, kas jätta joogipunkti müts või dressikas ja jätkata T-särgi väel. Olen olnud eriliselt külmakartlik ja sügise-talve jooksul korduvalt olukorras, et olen end rohkem riidesse pakkinud kui tegelikult vaja oleks olnud. Korraks mõtisklesin, et kust see hirm külmetamise ees, ent leidsin, et psühholoogilisteks aruteludeks on teine koht ja aeg. Jälle jõudis joogipunkt kuidagi kiiresti kätte ning seekord oli janu suurem. Võtsin enda jaoks suure riski ja jätsin dressipluusi maha. Ei hakanud külm. Paras oli ja oluliselt kergem oli.
Jäänud veel 5,1 km. Mõtlesin, et proovin joosta nii, et aeg algab 5-ga, samas olin ikka natuke ettevaatlik, sest pelgasin pisut "seina". Tagasipöördele lähenedes vaatasin üldist jooksuaega ja sain äkki aru, et võin joosta aja alla 2.20.
Ma ei olnud püstitanud endale aja suhtes kindlat eesmärki, tahtsin lihtsalt distantsi läbida, aga olin mõelnud, et kui 2.30 oleks aeg, oleksin küll rõõmus. Mõistmine, et aeg võib tulla oluliselt parem, andis äkki nagu jalgadesse energiat juurde.
Kaks viimast kilomeetrit, jooksin nagu jalad võtsin. Mäest alla, väike sirge, lumehõnguline metsavahe - mõte, et sellest tukast läbi ja siis on joogipunkt ja siis veel mõned meetrid. Keskendusin kohaolule, igale sammule, igale mööduvale meetrile. 
Joogipunktis hõikas Epp, kas nüüd on kõik, näitasin käega, et natuke veel. 21 km täis, 21,05, 21,1, 21, 13 näitas seismapandud kell.
Jäin seisma nagu post ja mõtlesin... ah, ei mõelnudki midagi. Olin õnnelik, rahul, väsinud, hingeldav, elusuuruses rõõmus. Ma sain hakkama! Tehtud!

Lõpuaeg 2:16:18. 



*koroonapiirangud, mis teha