teisipäev, 28. mai 2024

Abitiim: Põgenemine Pähklimäelt 4-5.05.2024

Helle otsustab põgeneda. Narva külje alt Pähklimäelt turvalise kodu poole. Et esmakordne põgenemine ikka võimalikult kaua kestaks, saame mina ja Kaja abitiimina kaasatud. Rajal on alati äge olla, aga abilisena õigel ajal õiges kohas olek ning just täpselt selle tegemine, mis hetkel vajalik, on samuti eriline kogemus.

Pähklimäel start antud, pudenevad põgenejad esialgu enam-vähem ühes ja samas suunas minema. Ilm on ilus, pisut tuuline, liikumiseks paras. Abitiim kulgeb kokkulepitud taktis ja kohendab oma tegevusi vastavalt hetkevajadustele. Hoolitseme vee eest, teeme kohvi ja soojendame toitu.

Väike naiskondlik ettekujutus sellest, et vahepeal saab abitiim matkatoolis rahulikult lebotada ja päikeseloojangut nautida, haihtub üsna peatselt. Selle asemel saavad ette võetud miniekskursioonid Narvas, Sillamäel, Viivikonnas.

Päev möödub, õhtu jõuab ja kõige pimedamal ajal oleme kõige sügavamates metsades. Siin on abitiimil ka väike ebaõnnestumine - kümneminutilise uinaku lõpetab oluliselt hiljem mitte äratuskell vaid kiires tempos liikunud Helle 😀

Kõige ilusam hetk päevast on see, kui pimedus hakkab tasapisi heledamaks minema ja päike hakkab tõusma. Läheb väga külmaks ja linnud hakkavad laulma. On uus päev ja kõik saab olema hästi.

Unustamatu hetk on kohtumine siiliga, kes sihiteadlikult põgenejale vastassuunas vudib ja ennast imelikest suurtest olenditest häirida ei lase. 

100 km on seekord piisav põgenetud vahemaa, see on hästi tehtud!


laupäev, 25. mai 2024

Janeki maraton 27.04.2024. Virtuaal

Janeki maratoni päev on laupäev ja kolmapäevaks on selge, et jooksmisest ei tule midagi välja. Algul juhuslikuna tundunud kõhuvalu ilmneb ikka ja jälle peale misiganes distantsi keskmises tempos jooksmist nii, et ühele jooksupäevale järgneb paar-kolm-neli kõhuvalupäeva. Mingit loogikat ega mustrit pole veel suutnud leida, aga esmaspäevane 5 km järgne olemine viibki otsuseni,  et jooksu ei tule. Selle asemel tahan kulgeda laupäeval mööda kihelkonda läbivat Pirita-Vastseliina palverännuteed ja kutsun kaaslasi seltsi. Nad võtavadki tuld ja Helle joonistab raja - et kui juba jalutada, siis ikka 42 km! Janeki maraton saab olema virtuaalne. Tore.

Teekond algab Järva-Madise kiriku juurest ja täpselt 21 km hiljem lõpeb Kodasema Katoliku keskuses.

Ilm on päikeseline, tuuletu, mitte külm ega soe, vihma ei luba. Kõik piknikuks tarvilik seljakottides, asume teele. Mõtlen, et seekord on siis selline rännu-maratonikombo (kombod on viimasel ajal moes) - ühelt poolt eesmärk läbida maraton ja teiselt poolt uudistame ümbrust ja kui on midagi huvitavat, siis astume ka rajalt kõrvale.

Kümnendal kilomeetril on esimene puhkehetk. Söön mõne vorstikese ja joon vett. Ebamugavustunne kõhus on üsna esimestest kilomeetritest kaasa lonkinud, aga valuvaigistit pole veel vaja ja üldiselt püüan seda ignoreerida.

Järgmised 11 km lähevad üsna ühtlases taktis, ja just siis kui väsimus peale tuleb, oleme Kodasema Katoliku keskuses kohal. See on üks eriline paik, sügava ja väärika ajalooga koht, kuhu igaüks on oodatud. Uudistame suurt risti ja lihtsalt kujundatud ristiteed, teeme teed ja kohvi ja kinnitame keha.


Tagasitee kujuneb oodatust põnevamaks. Esialgne mõte on, et mis selles edasi-tagasi käimises ikka nii väga on - sama tee, äkki hakkab igav vmt (huvitav, et jooksmise puhul sellised mõtteid pähe ei ole tulnud 😀). Ilmneb, et tagasitee on täiesti teistsugune - teeveerde on "tekkinud" näiteks kivihunnikuid, maju, istutatud puid, mida seal "enne ei olnud". Viimase puhkepeatuse teeme 10 km enne lõppu Hindreku talu taga puiduvirna otsas ja siis olemegi juba põhimõtteliselt küladevahel. Viimased kolm kilomeetrit läbi metsa tunduvad küll oluliselt pikemad kui nad hommikul olid - siis väikese tukana tundunud mets on järsku oluliselt suuremaks muutunud. Viimane poolteist kilomeetrit maanteed aga on lõpuks käes (nagu alati!) ja kirikutorn paistab tasapisi hämarduva taeva taustal kenasti ära.



Triibik tuleb vastu ja avaldab kogu oma kehahoiaku ja häälega, mis ta sellest arvab, kui kümme tundi "lihtsalt ringi hulgutakse" 😀

Kannatlikkuse eest saab ta mitu pikka paid ja Insta-staariks. 😀

 

39. maratoni aeg: 10:11:47

PS. Valu tekkimise põhjuste otsimisega olen alustanud, loodan kõikvõimsa meditsiini abiga peatselt jälile saada.

reede, 24. mai 2024

Abitiim: 19. Võhandu maraton 20.04.2024

Oleme parasjagu teel Läti poole, et paar päeva CaminoLatvial kulgeda, kui Helle telefon heliseb ja kõne on umbes selline, et "Jah." - "Muidugi." - "Jah, tuleme." - Jah." Caresse otsib tugitiimi. Võhandu Maratonil süsta kandmiseks. Of course, siin ei ole mingit küsimust!

Nõnda siis liigume reedel Võrumaa suunas. Süst auto katusel ja meie autos sees. Tean seda, et ülesandeks on süst Võhandul läbipääsmatutes kohtades välja tõsta ja mõnisada meetrit eemal uuesti jõele panna nii, et sõitja kuiva jalaga maale ja ümber minemata veele saaks. Süst Tamula äärde "pargitud", materjalid käes liigume uurima-läbi sõitma järgmise päeva kitsaskohti. Ilm on ka kõike muud kui mõnus, üsna jahe, aga vähemalt vihma ei luba.

Caresse on oma seikluseks valmistunud ja abitiim püüab ka oma ülesandeks valmis olla. Mõtlen läbi, mida ja kuidas tuleks teha lähtuvalt nähtust ja lisaks harjutan autosõitu - mul tuleb kogu selles mäsus, mis Võhandu kallastel kuni Võõpsuni lahti läheb roolis olla.

Laupäeva hommikul kell 7 läheb lahti. Süstad-kanuutajad teevad Tamulale auringi ja SUPid-kummipaadid võivad otsejoones Roosisaare silla ja jõesuudme poole aerutama hakata. Võimas. Caresse sillalt ära lehvitatud ja tervitatud, suundume esimese väljatõste koha poole. Vaatame esimesi tulijaid ja nende abiliste tehnikat, vaatame kust oleks parem maale tulla ja mõtlen, et kas suudame sealt kaldalt ennast Caressele arusaadavaks teha. Suudame. Mina haaran kanuul ninast ja Helle sabast ja läheme. Pealtnäha lihtne ülesanne sisaldab endas samuti navigeerimist - minul tuleb ees minna nii, et Helle sabaga samuti sama teed tulla saab. Siis on süsta veele sättimine, kinnihoidmine, Caresse "sissepakkimine" ja rahulikult veele lükkamine. Loomulikult meeles pidades, et tüür tuleb sõitjal vette lasta. 

Ja siis edasi järgmisse kohta. Ja edasi. Igas paigas tuleb uuesti otsustada, kuidas ja mis. Abitiimi koostöö toimib nagu õlitatult, jooksvad küsimused saavad konstruktiivselt lahendatud ja see on omaette nauding. 75-l kilomeetril oleme otsustanud maksku mis maksab sõitjale suppi sisse sööta. Õnnestub. Ja siis on Räpina, viimased 10 km. Ja Võõpsu. Caresse jõuab finišisse uskmatult hea ajaga neljanda naisena oma klassis. Üllatuseks endale ja teistele.

Üks äge seiklus ja rõõm kellegi unistuse teokstegemisele toeks olemisest Aitäh, Caresse selle võimaluse eest ja Helle, me aitame alati parimaid 😎 😀

kolmapäev, 22. mai 2024

Palveränd. Camino Latvia. Valga - Turna. Turna - Strenci. 29-30.03.2024. Püha.

 Millalgi aasta alguses mõtisklesin selle üle, et Camio Latvia osa Valgast Riiga on mul kõndimata, uurisin isegi ühistranspordiaegu ja ööbimispaiku. Märtsi alguses aga tabas mind otsekui välguna teadmine, et ootamatult on mul järjestikku kaks kohustustevaba päeva, suured pühad, vaikuse ja järelemõtlemise aeg. Et kui ma nüüd ei lähe, siis ei tea millal jälle saab. Helle ja Kaja otsustasid kaasa tulla - etteruttavalt öeldes leidsid nad ennast ikka ja jälle nö vigade parandusi tegemas. Minule oli kogu rada ikka päris uus ja uudne.

Nagu palverännakule omane - kui miski peab toimuma, siis läheb kõik nagu õlitatult ja kummalistest kokkusattumustest ei pääse samuti. Seekorde rändamine algas tegelikult juba neljapäeval Niguliste Muuseumis, kus kõnelesin Eesti Jaakobiteest. Seejärel sõime kõhud pannkooke täis ja sättisime autonina Valga poole, kuhu jõudsime üheteistkümne paiku. Linna piiril tervitas meid politsei, kes kontrollis minu kainust. Alkoholi poolest olime küll kained tõesti.

Ööbimispaik oli väike hubane korter praktiliselt Valga Jaani kiriku kõrval. Lahke perenaine oli lubanud ka auto sinna parkima jätta, kuniks Lätimaalt tagasi jõuame. Tuppa astudes olin äkki nii väsinud, et sain vaevu sõna suust. Pikk nädal ja pikk sõit olid viimase energiakübeme võtnud ja nii vajusin poolteadvusetuna voodisse. 

Hommikul olen otsekui pohmellis, aga dušš ning kohv ja puder aitavad olemisel normaliseeruda. Ja teadmine, et ees ootavad kaks ägedat kõndimispäeva koos ägedate inimestega.

Valga Jaani kiriku juures teeme kohustuliku alguspildi ja seame sammud omaenda käega kleebitud märkide järgi Pudrumäe poole. Pudrumäel on tehtud suuri maastikukujundutöid ja paigast on saanud tõeliselt ilus koht. CaminoLatvia algussilt on kenasti omal kohal ja piiritreppide elektripostidel on vaheldumisi CaminoEstonia ja CaminoLatvia kleepsud - ilus põimumine ilusal piiril. Nõnda siis kulgeme Valka tänavatel, Helle ja Kaja oma rändamisi meenutamas ja rada meelde tuletamas. Olen küll raja kella tõmmanud, ent mõtlen, et tahan võimalikult palju ikkagi märgistusele tugineda. Jõuame Valka lauluväljakule, mis meenutab mõndagi, ja sealt edasi metsarajale.

Turnasse, esimese päeva ööbimispaika on 20 kilomeetrit. Ilm on pilvine ja tuuline, tee viib põldude vahele ja küladesse ja metsade vahele. Kaja meenutab oma seiklusi sellel ja veenab meid ühel teelõigul katusega bussipeatusega olemasolus. Katusega bussipeatus oli küll olemas, aga ühes teises kohas. Ilma katuseta bussipeatus sobib aga puhkuseks päris hästi.

Lõunapausi peame seal katusega bussipeatuses. Tuul on üsna tüütu, aga kohvi- ja toiduvesi saab tehtud. Siis on veel mõned kilomeetrid põldude vahel, kus saame tutvuda "paugutajatega", mis linde eemal hoidsid. Linnuparvede suurusest annab aimu kõik see guaano, mis teed katab.

Tuul läheb järjest tugevamaks ja õigupoolest hakkangi juba Turna silti ootama. Mütsist, buffist ja kapuutsist kipub juba vähe abi olema. Minu mõtlik küsimus, et kas teie ka tunnete, et tuul läheb järjest kõvemaks, saab jaatavaid vastuseid. Turna silt tulebki ja üsna varsti oleme kohaliku rahvamaja juures. Helistan perenaisele ja armas inimene tuleb meid vastu võtma. Saame passidesse templid, peame end märkmikku sisse kandma ja siis juhatatakse magamisruumid kätte. 


Ohh, milline hea tunne on olla kohal juba kell kolm peale lõunat. Kuna on Suur Reede, siis näeme selles suurt sümbolit  - otsekui oleksime koos Jeesusega Tema kannatusteteel käinud kuni Tema surmahetkeni. 

Magame ja sööme ja magame. Või midagi sinnapoole. Ruumid on hubased ja uni on hea.

Hommikul püüame end varakult teele seada, sest ees ootab 30+ km Strencisse. Ilm on pisut soojem ja tuult ei ole. Tuju on hea ja nii me siis kulgeme. Kuulan ikka põnevusega meenutusi ja seiklusi. Esimesed viisteist kilomeetrit läheb tegelikult päris kergesti. Päike on nii soe, et võtame püksisääred lühemaks. Aasta esimene säärtepäevitus siis.

Flegmaatiline lõunapaus Jērcēnis ja seejärel suundume rappa ja loodusradadele. See on üks põnev maastik, mida jätkub umbes kümneks kilomeetriks. Esmalt jõuame ilusa järve äärde, kust kena rada edasi viib kuni vana raudteetammini. 

Noolsirge tee muutub ühel hetkel suurema liiklusega teeks - seda võib järeldada tee ülesküntusest. Ja siis lähenemegi Strencile, päev hakkab õhtusse jõudma, ilm hakkab jahenema ja hämarduma. Strenci raudteejaam on seekord lõpp-punkt. Tirime kõik riided selga, mis kaasa on võetud, teeme kuuma vett joogiks ja sööme ära viimase kaasavõetud toidu. Olin oma peas pisut planeerinud kui palju midagi võib kuluda ja olin oma plaanimises üsna täpne. Külm, mis päikese loojudes kohe kohal oli, aitab ka magusate asjade "kadumisele" kaasa. Meil tuleb rongi oodata mõnda aega ja lõpuks tuleb soojasaamiseks isegi kukepoksi teha.

Siis jõuab rong ja väga lühikese ajaga on kahepäevane teekond "tagasi tehtud". Oleme väga ülevoolavalt lustlikud, õnneks ei ole rongis väga palju rahvast, kellele meie heatujulisus segavalt võiks mõjuda.

Valga raudteejaam ootab tuledes, auto on omal kohal meid ootamas ja algab tagasitee piirilt Eestimaa südamesse. 

Pühapäev on rõõmupüha - ülestõusmispüha, suure hulga heade inimeste ja emotsioonidega. 

Tänan, kallid kaasteelised, et olemas olete!

Valka - Turna 21.96

Turna - Strenci 34.38